Triopsy – cud natury

Triopsy inaczej nazywane są przekopnicami, tarczowcami, nieborakami. Jest to zwierzę z gatunku skorupiaków z rodziny Triopsidae. W Polsce najczęściej używana jest nazwa przekopnica lub właśnie triopsy.

Triopsy w naturalnym środowisku

Triopsy żyją głównie w strefie klimatu umiarkowanego, głównie w zbiornikach wodnych. Rozmnaża się poprzez partenogenezę, czyli rozmnażanie z komórki jajowej. Rozwój larw trwa około 14 dni, a sama przekopnica żyje około 100 dni.  Przekopnica właściwa jest gatunkiem bardzo starym, w zasadzie nie ewoluowała od triasu (ok. 220 mln lat). Zatem triopsy żyły już jednocześnie z dinozaurami! Jest to najstarsza znana żywa skamieniałość na Ziemi. Dlatego w niektórych krajach gatunek ten objęty jest ochroną okresową.

triopsy

Czy można hodować triopsy?

Tak, przekopnice są drobnymi stworzeniami, które idealnie nadają się do warunków domowych. Można kupić gotowe zestawy edukacyjne do hodowli triopsów (znajdziesz tutaj). Zalecane są dla dzieci w wieku powyżej 3 lat. Hodowla tych prehistorycznych zwierząt na pewno zaszczepi w dziecku chęć nauki nowych rzeczy, a być może stanie się kiedyś biologiem zajmującym się zagrożonymi gatunkami. Cena gotowego zestawu edukacyjnego z przekopnicami waha się od 50 do 150 złotych w zależności od wielkości zestawu i ilości przekopnic. Zestaw można kupić przez Internet na portalach aukcyjnych bądź w dobrych sklepach  zoologicznych.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.