Zabawy muzyczne dla dzieci na każdym etapie rozwoju

Muzyka ma bardzo duży wpływ na rozwój człowieka i wiemy to tak naprawdę od zarania dziejów. Muzyka towarzyszy nam codziennie, nie są to tylko piosenki puszczane w radiu, ale również muzyka natury taka jak śpiew ptaków, czy muzyka miejska – szum jadących aut. Dźwięki odgrywają niesamowicie ważną rolę w życiu każdego człowieka. Szczególnie tego małego, który jest na etapie intensywnego rozwoju.

Muzyka w życiu dziecka

Malutkie dzieci uczą się rytmu już w brzuchu swojej mamy. Rodząc się nadal uwielbiają zabawki imitujące odgłos bicia serca – ten rytm kojarzy im się z bezpieczeństwem i ciepłem. Z czasem dochodzą kolejne dźwięki, melodie, a w końcu całe piosenki. Fakt, że dzieci kochają muzykę jest oczywisty – gdy tylko ją usłyszą zaczynają tańczyć lub klaskać. Pediatrzy natomiast udowodnili jak wielką rolę dla rozwoju pełni muzyka. Rozwija ona niektóre części mózgu, uwrażliwia i zachęca do ruchu.

Zabawy muzyczne dla dzieci

Już z noworodkami można bawić się muzyką. Niemowlęta bardzo lubią spokojną muzykę klasyczną, która wprowadza w spokojny nastrój. Później świetnym pomysłem jest tworzenie instrumentów muzycznych ze sprzętów domowego użytku. Na rynku znajdziemy również szeroki asortyment instrumentów muzycznych dostosowanych do wieku i możliwości dziecka, które można wykorzystać we wspólnej zabawie. Taniec uwielbiają dzieci w każdym wieku, wymyślanie własnego układu tanecznego to najlepsza zabawa muzyczna (wiecej w EduKsięgarnia). Rozwój poczucia rytmu oraz pobudzanie wrażliwości na dźwięki znakomicie wpływa na ogólny rozwój dziecka, więc warto każdego dnia znaleźć choć kilka minut na tak rozwijającą zabawę.