butelka do karmienia
Parenting

Kolka niemowlęca – czym jest, jakie są jej przyczyny i jak jej przeciwdziałać?

Czym jest kolka niemowlęca i jak się objawia?

Kolka jest nagłym i bolesnym skurczem jelit, który może się pojawić u dziecka między 1, a 3 miesiącem jego życia. Trudno jednoznacznie wskazać dokładne przyczyny tego problemu. Podaje się wśród nich m.in. niedojrzały jeszcze układ pokarmowy i układ nerwowy, a także połykanie przez niemowlaka zbyt dużej ilości powietrza (gdy je lub płacze) wskutek czego w jelitach gromadzą się gazy powodujące dyskomfort jelit.

Jak rozpoznać kolki u dzieci? Najczęściej jest to rozpaczliwy płacz dziecka (nie spowodowany głodem lub pełną pieluchą) połączony z podkurczaniem nóżek i wzdętym brzuszkiem. Zdarza się także, że dziecko zaczyna wymiotować lub głośno oddawać gazy.

Sposoby na rozwiązanie problemu kolki u dziecka

Gdy dziecko będzie miało objawy kolki przede wszystkim trzeba zachować spokój i je przytulić. Dzięki temu dziecko się uspokoi i będzie łatwiej poradzić sobie z problemem. Warto chwilę nosić je przytulone w pozycji pionowej. Taka pozycja połączona z lekkim przyciśnięciem przedramieniem brzuszka dziecka pozwala zlikwidować u niego gazy. Oprócz tego zaleca się także położyć dziecko na brzuszku i masować je po plecach – takie ułożenie także usprawnia pracę jelit. Można również zrobić dziecku delikatny masaż brzuszka lub zastosować gorące okłady w to miejsce. Prawdziwą ulgę dziecku przynosi zaś gorąca kąpiel. Dzięki niej dziecko może się zrelaksować, co ułatwia zlikwidowanie nieprawidłowości w pracy jelit.

Oprócz tradycyjnych metod leczenia kolki można także stosować specjalne środki, które ułatwią przemianę materii i usprawnią pracę jelit dziecka. Warto podawać w szczególności dziecku specjalne herbatki (Hipp czy Bobovitę) oraz preparaty na bazie kopru (jak Gripe Water) i rumianku. Należy je jednak podawać systematycznie, jeśli chce się na stałe zlikwidować problemy dziecka z kolką.

Możliwość komentowania Kolka niemowlęca – czym jest, jakie są jej przyczyny i jak jej przeciwdziałać? została wyłączona