czytanki dla dzieci
Rozwój dziecka,  Uncategorized

Dlaczego warto sięgnąć po czytanki dla dzieci i jak je wybierać?

Dla każdego rodzica ważny jest harmonijny rozwój dziecka. Nie da się jednak ukryć, że dzieci potrzebują sporo uwagi. Ogromne zainteresowanie należy poświęcać pociechom w wieku przedszkolnym, które są niesamowicie ciekawe otaczającego je świata. Warto kupić więc czytanki dla dzieci, które pochłoną ich uwagę. Na tym jednak nie koniec ich zalet. Dzięki czytankom, pociecha będzie rozwijać swoją kreatywność i wyobraźnię. 

Jakie są największe zalety czytanek dla dzieci?

Czytanki dla dzieci można znaleźć w wielu księgarniach, zarówno tych internetowych (np. EduKsięgarnia.pl), jak i stacjonarnych. Zanim jednak podejmie się decyzję o ich zakupie, warto poznać największe zalety czytanek. Jak się okazuje, jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim, dzięki czytankom dziecko uczy się czytać. Poznaje także nowe wyrazy i zaznajamia się z ich znaczeniem. Na tym oczywiście nie koniec. Starannie dobrane czytanki pomogą rozwinąć dziecięcą wyobraźnię oraz kreatywność. Przedszkolak stanie się więc jeszcze bardziej ciekawy otaczającego go świata. Dzięki interesującym go książeczkom będzie mógł jednak zaspokoić swój głód wiedzy, przynajmniej częściowo. Być może, pociesze uda się poznać odpowiedzi na nurtujące ją pytania. To, co dorosłym wydaje się oczywiste, dla kilkulatka może stanowić bowiem prawdziwą zagadkę. Poza tym, jeżeli rodzic zdecyduje się na przeglądanie czytanek wraz ze swoim dzieckiem, ich więź zostanie wzmocniona. Dzięki książeczkom, przedszkolak może również szlifować umiejętność skupiania uwagi na konkretnej czynności. Wbrew pozorom, wiele dzieci ma z tym problem. Roztrzepanym przedszkolakom znacznie trudniej jest się uczyć i zdobywać wiedzę, która będzie im przydatna w dalszym etapie kształcenia. 

Jak zachęcić przedszkolaka do czytania?

Nie każde dziecko w wieku przedszkolnym chętnie sięga po oferowane przez rodziców czytanki, a szkoda. Jak bowiem wspomniano wyżej, z czytaniem związanych jest wiele zalet. Dobrze byłoby więc zachęcić swoją pociechę do przeglądania książeczek. Nie wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym potrafią oczywiście czytać. Zazwyczaj opanowują one tę przydatną umiejętność w wieku około 7 lat. Niemniej jednak, jeżeli będzie się czytać dziecku książki i zachęcać je do ich przeglądania, stanie się one głodne wiedzy. Bardzo prawdopodobne jest więc to, że nauczy się czytać wcześniej. Jak jednak sprawić, aby przedszkolak zainteresował się czytankami? Wbrew pozorom, nie jest to takie proste. Na pewno nie należy zmuszać dziecka do przeglądania książeczek. Warto natomiast postarać się o to, aby pozostawały one w jego zasięgu. Za każdym razem, gdy dziecko sięgnie po książeczkę, warto je pochwalić. Przedszkolaki są zazwyczaj bardzo łase na pochwały. Bardzo prawdopodobne jest więc to, że dziecko ponownie zacznie przeglądać czytankę. 

Czym kierować się przy wyborze czytanek dla najmłodszych?

Przy wyborze czytanek dla dzieci, warto brać pod uwagę naprawdę różne kryteria. Jeżeli rodzic poszukuje książeczki odpowiedniej dla przedszkolaka, musi zwracać baczną uwagę na to, czy jest ona dostosowana do jego możliwości. Zazwyczaj na książeczkach widnieje informacja dotycząca tego, jakim dzieciom jest ona dedykowana. Dobrze byłoby także przejrzeć taką czytankę, aby upewnić się, czy jest ona odpowiednia dla przedszkolaka. Warto zwracać uwagę nie tylko treść, ale również na ilustracje. To one przecież w dużej mierze pobudzają wyobraźnię dziecka. Ważna jest także różnorodność. Najlepiej, jeśli przedszkolak będzie posiadał kilka lub nawet kilkanaście różnych książeczek. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że nie znudzi się nimi szybko. 

Możliwość komentowania Dlaczego warto sięgnąć po czytanki dla dzieci i jak je wybierać? została wyłączona