Rozwój dziecka

Zabawy muzyczne dla dzieci na każdym etapie rozwoju

Muzyka ma bardzo duży wpływ na rozwój człowieka i wiemy to tak naprawdę od zarania dziejów. Muzyka towarzyszy nam codziennie, nie są to tylko piosenki puszczane w radiu, ale również muzyka natury taka jak śpiew ptaków, czy muzyka miejska – szum jadących aut. Dźwięki odgrywają niesamowicie ważną rolę w życiu każdego człowieka. Szczególnie tego małego, który jest na etapie intensywnego rozwoju.

Muzyka w życiu dziecka

Malutkie dzieci uczą się rytmu już w brzuchu swojej mamy. Rodząc się nadal uwielbiają zabawki imitujące odgłos bicia serca – ten rytm kojarzy im się z bezpieczeństwem i ciepłem. Z czasem dochodzą kolejne dźwięki, melodie, a w końcu całe piosenki. Fakt, że dzieci kochają muzykę jest oczywisty – gdy tylko ją usłyszą zaczynają tańczyć lub klaskać. Pediatrzy natomiast udowodnili jak wielką rolę dla rozwoju pełni muzyka. Rozwija ona niektóre części mózgu, uwrażliwia i zachęca do ruchu.

Zabawy muzyczne dla dzieci

Już z noworodkami można bawić się muzyką. Niemowlęta bardzo lubią spokojną muzykę klasyczną, która wprowadza w spokojny nastrój. Później świetnym pomysłem jest tworzenie instrumentów muzycznych ze sprzętów domowego użytku. Na rynku znajdziemy również szeroki asortyment instrumentów muzycznych dostosowanych do wieku i możliwości dziecka, które można wykorzystać we wspólnej zabawie. Taniec uwielbiają dzieci w każdym wieku, wymyślanie własnego układu tanecznego to najlepsza zabawa muzyczna (wiecej w EduKsięgarnia). Rozwój poczucia rytmu oraz pobudzanie wrażliwości na dźwięki znakomicie wpływa na ogólny rozwój dziecka, więc warto każdego dnia znaleźć choć kilka minut na tak rozwijającą zabawę.

Możliwość komentowania Zabawy muzyczne dla dzieci na każdym etapie rozwoju została wyłączona